کودها و سموم ارگانیک


   انواع سموم كيمياي سبز و نحوه استفاده  

سموم ارگانيک (انواع حشره کشهاي سازگار با محيط)      

براي اولين بار      

آفت کش هاي سازگار با محيط زيست   BIORGANIC PESTICIDES   آفت کش ها حاوي مواد معدني ، طبيعي و گياهي بوده و در آزمايشات متعدد در گلخانه ها و مزارع کارآيي خود را در کنترل آفات بر روي محصولات گوناگون (سبزي، صيفي، ميوه، گياهان زينتي و...) به اثبات رسيده است.    

ويژگي هاي سموم ارگانيک: -       

 براي انسان و ساير جانداران بي زيان بوده و باعث آلودگي محيط زيست و محصولات کشاورزي نمي شود.

- اکثرا بصورت انتخابي عمل کرده و موجب صدمه به حشرات مفيد و دشمنان طبيعي آفات نمي گردد.

-  دوره كارنس ندارند.

-  از نظر اقتصادي مصرف سموم اورگانيک کاملا مقرون بصرفه است.             

لیست سموم ارگانیک

پالیزین (صابون حشره کش و کنه کش)

موارد كاربرد:

1- مبارزه با گونه هاي مختلف شته و كنه هاي زيان آور(کنه دونقطه ای،کنه قرمز مرکبات و ...)در مراحل پوره و بالغ بر روي گروه وسيعي از محصولات كشاورزي(سبزي،صيفي،ميوه،غلات و گياهان زينتي)در گلخانه ها و مزارع.

2- شستشوی گياهان و درختان: تحقيقات انجام گرفته در بوستان ها و فضای سبز شهر تهران نشان داده است که پاليزين قادر است, بدون آلودگي محيط زيست و صدمه به گياهان برای شستشوی درختان و زدودن قشر چربي , دوده و گرد و خاک از سطح برگ ها مورد استفاده قرار گيرد.

روش مصرف: از بين بردن آفات: اين محصول يك حشره كش و كنه كش تماسي است و براي مصرف بايد به نسبت 5/1 تا 5/2 در هزار (5/1 تا 5/2 گرم در ليتر) در آب حل شده و بوسيله سم پاش مستقيما به محل تجمع آفات (سرشاخه ها ، زير و روي برگ ها و ...) پاشيده شود.

شستشوی گياهان و درختان : دز مناسب برای این کار 2/0 تا 5/0 گرم در هر لیتر آب می باشد.

نحوه اثر بر روی آفات: ايجاد اختلال در سيستم تنفسي و آسيب به اسكلت خارجي حشره كه موجب خروج مايعات حياتي از بدن  و مرگ سريع آن مي گردد.

سیرینول (حشره کش امولسیون عصاره سیر)

موارد كاربرد: از بين برنده و دوركننده آفات گزنده و مكنده مانند مگس سفيد ، زنجرك ، سن ، تريپس، مينوز ، گونه های مختلف شپشك در مراحل تخم ، لارو ، پوره و بالغ بر روي گروه وسيعي از محصولات كشاورزي در مزارع و گلخانه ها

روش مصرف: اين محصول يك حشره كش تماسي است و براي مصرف بايد به نسبت2 تا 5 گرم در ليتر (بسته به نوع آفت و مرحله زندگي آن) در آب حل شده و بوسيله سم پاش مستقيما به محل تجمع آفات (سرشاخه ها ، زير و روي برگ ها و ...) پاشيده شود.

نحوه اثر: ايجاد اختلال در سيستم تنفسي حشره كه  موجب مرگ سريع آن مي گردد.

تنداکسیر (حشره کش امولسیون عصاره فلفل)

موارد كاربرد: تنداكسير فرآورده جديدی است که در آزمايشات متعدد در گلخانه ها و مزارع ,کارآئي خود را در كنترل لارو شب پره ها  و به ويژه ليسه سيب ،‌ لارو بيد كلم، سفيده كلم و نیز حشرات خسارتزا از جمله  مگس سفید، تریپس و زنجرک ها،  بر روي محصولات کشاورزی مختلف به اثبات رسانيده است. تنداكسير حاوي عصاره فلفل تند و ساير تركيبات بدون زيان بوده و پس از نابودی آفات از خود  هيچگونه اثر سمي بر جای  نمي گذارد.

روش مصرف: اين محصول يك حشره كش تماسي است و براي مصرف بايد به میزان حداقل 5/2 در هزار و حداکثر 5 در هزار (بسته به نوع آفت و مرحله زندگي آن) در آب حل شده و بوسيله سم پاش مستقيما به محل تجمع آفات (سرشاخه ها ، زير و روي برگ ها و ...) پاشيده شود.

توصيه مي شود كه براي  کنترل کامل جمعيت آفات، محلول پاشي با تنداكسير با فواصل زمانی مناسب، تکرار گردد.

نحوه اثر: ايجاد اختلال در سيستم تنفسي حشره كه  موجب مرگ سريع آن مي گردد.

برتر (افزايش دهنده  تاثير سموم و کودهاي برگ پاش)

موارد كاربرد: برتر ، محصولي از گروه افزودني هاست که با  پوشش کامل اندام هوائي گياهان ( برگ ، ساقه ، گل  ، ميوه و ...) ، و افزايش نفوذ ، جذب و چسبندگي محلول ، کارآئي سموم حشره کش ، کنه کش ، قارچ کش و علف کش و همچنين کودهاي برگ پاش را به ميزان  قابل ملاحظه اي افزايش ميدهد .

افزودن برتر به آب مورد استفاده در آبشوئي گياهان موجب بهبود خيس كنندگي و افزايش چشمگير كارآئي خواهد شد .

 امتيازات: آزمايشات نشان داده است که ، با افزودن برتر به محلول سموم ، مي توان ، با دز پائين تر از ميزان توصيه شده سم ، به نتايج مشابه و حتي بهتري در کنترل آفات مورد نظر دست يافت . اين دستاورد مهمي است که موجب کاهش مصرف سموم ، صرفه جوئي در هزينه ها و جلوگيري از آلودگي محيط زيست ميگردد.

 مشخصات:

مواد تشكيل دهنده: سورفکتانت های نانيونيک

نوع فرمولاسيون: مايع قابل حل در آب،  SOLUBLE LIQUID)  SL)

شكل ظاهري: مايع غليظ

وزن مخصوص:  1.05 تا 1.1 گرم بر ميلي ليتر   

PH: 7- 8  (مايع غليظ)

ميزان و روش مصرف: برتر بايد ابتدا به ميزان حداقل 0.2 و حداکثر 0.5 در هزار در مقدار کمي آب کاملا حل شده و سپس به مخزن سم پاش محتوي سم ، کود يا آب اضافه شود .

 نكات ايمني: توجه به خاصيت چربي زدائي تركيبات بكار رفته در برتر،در هنگام مصرف حتما از دستكش،ماسك و عينك ايمني استفاده شود.  برتر را در بسته و دور از دسترس  اطفال نگهداري نمائيد.

 بسته بندي :1- قوطي 100 سي سي (كارتن 48 عددي) 2- قوطي پلي اتيلن 1 ليتري با برچسب اطلاعات (کارتن 6 و 12عددی)

کارت جلب کننده حشرات و چسب حشره گیر

موارد كاربرد: شكار حشرات زيان آور مانند مگس سفيد ، مگس مينوز ، شته هاي بالدار ، تريپس ، زنجرك و ... در گلخانه ها

روش مصرف: مقدار لازم از چسب را بوسيله كاردك يا هر وسيله مناسب ديگر با ضخامت كافي بر در روي ورق هاي پلاستيكي بماليد و آنرا بوسيله نخ يا سيم در نزديكي محل تجمع حشرات آويزان كنيد. پس از پوشيده شدن سطح كارت با حشرات،ميتوانيد آنرا با كاردك پاك نموده و بارها به روش فوق مجددا مورد استفاده قرار دهيد.

نحوه اثر: جذب حشرات به رنگ با طيف نوري مناسب و به دام افتادن در اثر تماس با سطح آغشته به چسب.

کالیبان (قارچ کش اندام هوائی)

موارد كاربرد: پيشگيري و درمان كننده بيماريهاي سفيدك پودری و برخي بيماريهاي ديگر قارچي اندام هوائي گياهان (لکه سياه رز, بوتریتیس یا کپک خاکستری و و زنگ غلات) در مزارع و گلخانه ها

روش مصرف: اين محصول يك قارچ كش تماسي است و براي مصرف بايد به نسبت 5/2 تا 5 گرم در ليتر در آب حل شده و بوسيله سم پاش مستقيما به نقاط آفت زده گياه پاشيده شود .

توصیه می شود که به محض مشاهده علائم اولیه بیماری ، محلول پاشی برای حداقل 3 نوبت ، هر 7 روز یک بار تا کنترل کامل بیماری تکرار  گردد.

نحوه اثر: پيشگيري از تكثير و نيز تخريب سلول هاي قارچي

زرسان (قارچ کش برای کنترل بيماری بوته ميری)

موارد كاربرد: طبق آزمايشات انجام شده , کاربرد قارچ کش زرسان باعث پيشگيری و درمان بيماری بوته ميری (Damping off ) ناشي از فعاليت قارچ های خاکزی مانند گونه های مختلف فوزاريم (Fusarium spp) , پيتيوم ( Pythium spp.) و رايزوکتونيا (Rhizoktinia spp) بر روی گياهچه ها و نيز گياهان کامل در مراحل اوليه بيماری  مي گردد .

 امتيازات: در ساخت زرسان از خاصيت قارچ کشي برخي گياهان داروئي و ترکيبات معدني بدون زيان  بهره گرفته شده است و بنابراين براي انسان و ساير پستانداران كم زيان بوده و باعث آلودگي محيط زيست نميشود .

تشكيل دهنده:  گياهان داروئي و ترکيبات معدني گوگردی

نوع فرمولاسيون:  گرد ( DUST )

شكل ظاهري: پودر به رنگ قهوه اي طلائي و با بوي مطبوع گياهان داروئي

قابليت انحلال در آب:  زرسان در آب حل نمي شود .

وزن مخصوص:  0.8 تا 0.9 گرم بر ميلي ليتر

 ميزان و روش مصرف: برای محافظت گياهچه ها در مقابل بيماری و يا درمان بيماری در مراحل اوليه مقدار يك قاشق غذاخوري(10تا15گرم)روي سطح خاك پاي گياه پاشيده و با خاك مخلوط و سپس آبياري سطحي انجام شود.

براي بوته هاي کامل در مراحل ابتدائي بيماری:  2 تا 3 قاشق غذاخوري (30 تا 50 گرم) به روش بالا استفاده شود. در صورت نياز پس از يک تا دو هفته و در صورت مشاهده علائم بهبودی , به روش بالا تکرار شود.

بهترين موقع برای بکار بردن قارچ کش زرسان , در زمان جوان بودن  گياه و قرار داشتن در مرحله گياهچه و قبل از شروع بيماری ( به عنوان پيشگيری کننده ) و يا با ظهور اولين علائم بيماری ( به عنوان درمان کننده) است.

گياهان کامل با بيماری پيشرفته , بندرت با اين محصول يا سموم رايج قارچ کش قابل درمان هستند.

  نحوه اثر: کاهش PH  خاك و جلوگيري از تكثير سلول هاي قارچي

 نكات ايمني: زرسان از گياهان داروئي و تركيبات معدني كم زيان براي انسان تشكيل شده است. توصيه مي شود برای جلوگيری از استنشاق گرد و غبار,در هنگام مصرف زرسان از ماسک  غبارگير استفاده شود.

 بسته بندي: كيسه پلي اتيلن 1 كيلوگرمي با برچسب اطلاعات (کارتن 12 عددی)

فریکول (طعمه حلزون کش)

موارد كاربرد: طعمه آماده مصرف كه باعث توقف فوري تغذيه و خسارت گونه هاي مختلف راب و حلزون و مرگ آنها مي گردد.

روش مصرف: اين محصول بايد به ميزان 2 تا 5 گرم در هر مترمربع ( بسته به تراكم گياهان و جمعيت آفت) بر روي زمين و اطراف گياهان آسيب پذير پخش شود.

نحوه اثر: اين طعمه به نحوي فرموله شده است كه حلزون و راب را به خود جذب ميكند . خوردن مقادير كم آن باعث اختلال در دستگاه گوارش و توقف فوري تغذيه حلزون و راب و در نتيجه كاهش شديد خسارت به گياهان مي گردد. حلزون هاي مسموم به مخفيگاه هاي خود رفته و پس از 3 تا 6 روز مي ميرند . بطوريكه پس از اين مدت حلزون يا راب زنده مشاهده نخواهند شد.

نوار دورکننده حلزون

موارد كاربرد: حلزون و راب را براي چندين فصل از درختان و نهال هاي آسيب پذير مانند مركبات ، زيتون و ... دور نگاه مي دارد.

روش مصرف: به دور تنه درختان آسيب پذير بسته شده و لبه هاي آن به موازات زمين خم ميشوند.

نحوه اثر: در ساخت اين محصول از حساسيت حلزون ها به برخي فلزات بهره گرفته شده است. تماس بدن مرطوب اين آفات با نوار باعث نوعي واكنش الكتروشيميائي ميگردد كه براي آنان بسيار ناخوشايند است. در نتيجه حلزونها و راب ها از عبور از روي آن خودداري مي كنند و درختان از آسيب آنان در امان مي مانند

پيشنهاد ميشود براي نابودي حلزون هاي سرگردان از طعمه حلزون كش فریکول در اطراف درختان و نهال هاي مورد نظر استفاده شود.

سبز آرنگ(رنگ دور کننده حلزون و راب)

موارد كاربرد: با هر نوبت استفاده ، حلزون و راب را حداقل براي يك فصل زراعي از درختان و نهال هاي آسيب پذير مانند مركبات ، زيتون و يا هر محلي كه بايد در مقابل اين آفات محافظت شود (گلدانها ، لبه هاي باغچه ، ديوار و ستونهاي  ساختمانها و ..) دور نگاه مي دارد.

روش مصرف: بصورت نواري با عرض حداقل10 سانتي متر و ضخامت كافي بدور تنه نهال ها و درختان آسيب پذير رنگ آميزي ميشود. رنگ آميزي بايد در هواي صاف و ترجيحا آفتابي انجام گيرد. پس از خشك شدن كامل(1 تا 2 ساعت)رنگ در مقابل باران و شرايط نامساعد جوي مقاوم بوده و خاصيت دوركنندگي خود را بخوبي حفط مي كند. در صورت لزوم ، براي زدودن رنگ خشك شده از ابزار و سطوح، فقط از آب و برس استفاده شود.

نحوه اثر: تماس بدن مرطوب حلزون و راب با سطح رنگ آميزي شده باعث نوعي واكنش الكتروشيميائي ميگردد كه براي آنان بسيار ناخوشايند است  در نتيجه حلزونها و راب ها از عبور از روي آن خودداري مي كنند و درختان از آسيب آنان در امان مي مانند.

کلسيتول (طعمه موش کش)

موارد كاربرد: طعمه آماده مصرف كه باعث مرگ گونه هاي مختلف موش (موش خانگي ، موش سياه ، موش نروژي و ...) مي گردد.

روش مصرف: طعمه موش كش بايد به تعداد دفعات مناسب در نزديك لانه و اطراف محل هاي تردد موش ها ريخته شود. طعمه گذاري بايد تا زمانيكه طعمه هاي قرارداده شده ديگر خورده نشود ، ادامه يابد و طعمه هاي مصرف شده بايد با طعمه تازه جايگزين شوند.

تماس طعمه با آب و رطوبت زياد باعث كاهش اثر آن خواهد شد ، بنابراين توصيه ميشود در محيط باز و مناطق مرطوب طعمه به مقدار كافي داخل محفظه مناسب (مانند لوله پليكا ، قوطي پلاستيكي و ...  با طول و قطر مناسب) قرار داده شود. همچنين در هنگام لمس و پخش طعمه از دستكش استفاده شود تا بوي بدن انسان باعث دوري موشها از طعمه نشود .

نحوه اثر: عصاره هاي گياهي بكار رفته در اين محصول گونه هاي مختلف موش را بخود جذب ميكند و خوردن طعمه باعث اختلال در دستگاه گوارش حيوان و مرگ آن مي گردد. موش ها پس از مسموميت به مخفيگاه هاي خود پناه برده و پس از چند روز مي ميرند بطوريكه پس از اين مدت در صورت طعمه گذاري صحيح ، موش مرده يا زنده مشاهده نخواهد شد.

نكات ايمني: در ساخت اين طعمه هيچ گونه سموم شيميايي بكار نرفته است ولي خوردن مقادير زياد آن ميتواند موجب ناراحتي گوارشي شود. لذا توصيه مي شود طعمه موش كش را ار دسترس اطفال و افراد ناآگاه دور نگهداريد.

قابليت نگهداري: اين طعمه در صورت قرار داشتن در محل خشك و بدور از رطوبت ، براي مدت طولاني قابل نگهداري است.

تله مگس

موارد كاربرد: به دام انداختن و نابودي مگس خانگي و ساير گونه های مگس بدون كاربرد سموم شيميائي و آلودگي محيط زيست  در دامداري ها، مرغداري ها، مزارع، انبارها، كارگاه ها، منازل و ....

روش مصرف: محلول جلب كننده را طبق دستور العمل ارائه شده در جزوه راهنما ، تخمیر و آماده كرده و مقداري از آنرا در بشقاب تله بريزيد ، در حدي كه بشقاب حداكثر تا نيمه پر شود. بشقاب را در محل خود در زير تله نصب كنيد. تله را در محل روشن و به دور از باد و جریان شدید هوا و در مجاورت نقاط تجمع مگس ها  روی زمين قرار دهيد.

نحوه اثر: مگس ها پس از تغذيه به سمت بالا و نور منعکس شده به داخل تله پرواز کرده و از سوراخ راس مخروط داخلي وارد مخروط خارجي شده و به دام مي افتند . طراحي تله به گونه ای است که مگس ها پس از ورود به تله, قادر به يافتن راه خروج نخواهند بود.

مگس های به دام افتاده پس از مدتي در اثر خستگي و از دست دادن مايعات بدن, مي ميرند بطوريکه  به تدريج مگس های مرده تا نزديک راس مخروط داخلي را پر مي کنند که در اين زمان بايد تله را تخليه و آن را برای استفاده مجدد آماده نمود.

چسب مگس گير

موارد كاربرد: تله هاي چسبنده(Glue Traps) از ابزارهاي موثر در مديريت تلفيقي آفات (IPM) هستند. اين تله ها با جذب و به دام انداختن و حشرات , نقش مهمي در کنترل جمعيت آنان ، بدون آلوده نمودن محيط زيست ، ايفا ميکنند.

چسب مگس گير، با هدف مقابله با عوارض مخرب بکارگيري گسترده و بي رويه سموم شيميائي, توليد شده است.

چسب مگس گير ، يکي از محصولات از گروه چسب هاي حشره گير است که بدليل استفاده از جلب کننده هاي طبيعي و چسب با دوام در آن ، قادر است تعداد زيادي مگس را ، بدون نياز به به کارگيري سموم خطرناک شيميائي ، به دام انداخته و از بين ببرد.

چسب مگس گير ، براي کنترل جمعيت مگس بويژه در محل هايي که محدوديت استفاده از سموم وجود دارد مانند منازل , رستوران ها , کارخانجات مواد غذائي , دامداري ها , مرغداري ها ، اصطبل ها , مزارع , گلخانه ها و... بسيار مناسب است.

مشخصات:

مواد تشکيل دهنده : مواد جلب کننده خوراکی ، روغن معدني ، رزين ، موم

شكل ظاهري : مايع غليظ قهوه اي رنگ با بوي مطبوع

ميزان و روش مصرف: مقدار کافی چسب مگس گير را بر روي سطوح پلاستيکي بماليد و آنرا در مجاورت محل هاي تجمع مگس ها آويزان کنيد.

 توصيه مي شود ، براي سهولت مصرف , ابتدا چسب را روي حرارت ملايم گرم کنيد تا روان تر شود و سپس آن را با کاردک يا قلم مو ، در حد امکان بصورت لايه ای يکنواخت بر روي سطوح مورد نظر بماليد . يا اينکه تکه اي ورق يا طناب پلاستيکي ، کيسه ضخيم نايلني را در چسب گرم غوطه ور نموده و سپس در نقاط مورد نظر و ترجيحا در سايه ،  آويزان کنيد .

توجه فرمائيد که ، بکار بردن لايه غير يکنواخت و بيش از حد ضخيم , ضمن مصرف بيش از حد نياز چسب ، ممکن است در هواي گرم و در معرض آفتاب , باعث شره کردن و چکيدن آن شود. سطوح مورد نظر براي ماليدن چسب،بايد غير جاذب(پلاستيک،شيشه،سراميک و...)باشند. ماليدن چسب بر روي سطوح کاغذي،گچي،چوبي و ساير سطوح جاذب روغن،موجب خشک شدن زود هنگام آن خواهد شد. 

در صورت آغشته شدن دست و وسايل به چسب ، ميتوانيد از الکل ، نفت يا تينر براي زدودن آن استفاده كنيد.

توصيه مي شود که براي كسب بهترين نتيجه از چسب مگس گير، جمع آوري، دفن كردن و يا پوشانيدن روي ساير مواد جلب كنندة مگس ها،مانند پسمانده هاي غذائي جامد و مايع در حال فساد,لاشه،فضولات و کود حيواني, زباله و ... , در اطراف محل قرار دادن تله چسبنده، در حد امكان، انجام نگيرد.

نكات ايمني: به دليل چسبندگي شديد اين محصول , توصيه مي شود آن را در محل در بسته و دور از دسترس اطفال و افراد ناآگاه نگهداري نمائيد.

 بسته بندي: قوطی فلزی 750 سی سی (کارتن 6 عددی)

پايا (پودر از بين برنده انواع حشرات خانگی، بدون کاربرد سموم شيميايی)

موارد كاربرد: پايا يک حشره کش موثر حاوی ترکيبات معدنی و طبيعی بدون زيان است که قادر است انواع حشرات خانگی از قبيل سوسک ، مورچه ، گوشخيزک ، موريانه و همچنين کنه ها ، خرخاکی ، هزارپا و . . . را بدون نياز به آلودگی محيط با سموم خطرناک شيميائی ، از بين ببرد .

 مشخصات:

ماده موثره: خاک معدنی دياتوميت به همراه اسيد بوريك ميكرونيزه

نوع فرمولاسيون : گرد ( DUST )

شكل ظاهري : پودر نرم به رنگ طوسي روشن

دانه بندي ذرات : بين 10 تا 50 ميكرون

روش مصرف: پودر پايا بايد به صورت لايه ای بسيار نازک ( حدود 2 تا 3 گرم در هر  متر مربع ) در نقاط تردد و تجمع حشرات بر روی زمين خشک و به دور از رطوبت پاشيده شود . اين ماده تا زمان شسته شدن با آب خواص حشره کشی خود را حفظ خواهد کرد .

برای کسب بهترين نتيجه ، پودر پايا را در محل های خشک و با رطوبت  كم استفاده کنيد ، چون تاثير آن در محل های با رطوبت مداوم و زياد مانند حمام و دستشوئی کاسته خواهد شد .

در صورت شسته شدن با آب ، پودر پاشی با پودر پايا را تکرار نمائيد .

 نحوه اثر: ذرات بسيار ريز ترکيبات معدنی به کار رفته در پودر پايا ، به بدن حشراتی که از روی آن عبور ميکنند، چسبيده و موجب خراش اسکلت خارجی ، از دست دادن مايعات حياتی بدن و در نهايت  مرگ آنان پس از 1 تا 3 روز (بسته به رطوبت محيط) ميگردد .

 اطلاعات سم شناسي: پودر پايا از ترکيبات معدنی بدون زيان ساخته شده است و سميت آن برای پستانداران بسيار ناچيز است. LD50 ترکیب کمتر از mg/Kg 5000   است.

 نكات ايمني: برای جلوگيری از تحريک سيستم تنفسی ، در هنگام گردپاشی از استنشاق گرد خودداری نموده و از ماسک گرد و غبار استفاده نمائيد .

تماس پودر پايا با چشم و پوست ممکن است در برخی افراد موجب تحريک و خارش شود ، بنابراين در هنگام گردپاشی چشمان خود را محافظت نموده و پس از آن نيز دستان خود را با آب و صابون بشوئيد .

 سپيدان (کائولن فرآوری شده)

موارد كاربرد: كائولن ماده اي معدني حاوي سيليكات هاي آلومينيوم است كه به صورت ذخاير عظيمي در نقاط مختلف جهان وجود داشته و براي مصارف گوناگون از جمله در رنگسازي ، كاغذ سازي ، داروسازي ، لاستيك سازي و سراميك سازي ، استخراج و مورد بهره برداري قرار مي گيرد.

جديدترين مورد مصرف اين ماده معدني در كشورهاي توسعه يافته ، كنترل حشرات خسارت زاي كشاورزي است كه با توجه به نتايج مثبت بدست آمده ، مورد استقبال گسترده كشاورزان علاقه مند به توليد محصولات سالم و ارگانيك قرار گرفته است. 

سپيدان يا كائولن فرآوري شده ، يك حشره كش نيست بلكه ماده اي دوركننده است كه با ايجاد پوشش سفيد و يكنواخت بر روي گياهان ، موجب كاهش خسارت حشرات  ميگردد .

خواص فيزيكي و شيميائي ، نوع افزودني ها و همچنين فرمولاسيون كائولن نقش مهمي در كارآئي آن در كنترل حشرات را ايفا مي كنند و شركت كيمياسبزآور مفتخر است كه براي نخستين بار در كشور كائولن فرآوري شده را تحت نام سپيدان  فرموله و عرضه نموده است.

آزمايشات اوليه براي بررسي كارآئي سپيدان در كاهش خسارت برخي آفات درجه يك محصولات كشاورزي در كشورمان نتايج رضايتبخشي را در بر داشته است و البته اقدامات لازم جهت انجام تحقيقات و آزمايشات گسترده تر ، براي ارزيابي هر چه دقيق تر اثر اين محصول مفيد در جريان مي باشند.

مشخصات:

ماده موثره: كائولن (حاوي سيليكات هاي آلومينيوم)

نوع فرمولاسيون : پودر قابل تعليق در آب يا پودر وتابلWP))

شكل ظاهري :  پودر نرم به رنگ سفيد

دانه بندي ذرات :  كمتر از 50 ميكرون

وزن مخصوص :  1.1 -1 g/cc

روش مصرف: پودر سپيدان بايد به ميزان 50 تا 60 گرم در هر ليتر آب ، كاملا مخلوط و معلق شده و بوسيله سم پاش مجهز به ميكسر ، بر روي گياهان مورد نظر اسپري شود ، به گونه اي كه اندام هوائي گياه بطور كامل پوشش داده شوند و پس از تبخير آب ، گياه كاملا سفيد به نظر برسد .

در صورت بارندگي و همراه با رشد گياه ، پاشش سپيدان بايد تكرار گردد .

 نحوه اثر: دلايل مختلف براي دوركنندگي كائولن فرآوري شده بر روي حشرات ذكر شده اند:

1- پوشش سفيد و يكنواخت ايجاد شده بوسيله كائولن بر روي گياهان  ، موجب گمراهي حشرات در شناسائي ميزبان و در نتيجه جلوگيري از تخم گذاري و ايجاد خسارت ميگردد .

2- انعكاس نور از پوشش سفيد گياه ، موجب سردرگمي و دور شدن برخي حشرات ميگردد .

3- چسبيدن پودر به پاهاي حشراتي كه بر روي گياه پوشش داده شده با كائولن فرود مي آيند  ، براي آنان آزار دهنده بوده و موجب گريختن آنان مي شود .

4- برخي حشرات قادر نيستند بر روي پوشش كائولن تعادل خود را حفظ كنند و ناچار به ترك گياه ميشوند .

 اطلاعات سم شناسي: كائولن ماده اي غير سمي و بدون زيان براي پستانداران ، پرندگان و آبزيان است.

 نكات ايمني: در هنگام مخلوط كردن سپيدان ، از استنشاق گرد خودداری نموده و از ماسک گرد و غبار استفاده نمائيد .

 بسته بندي: كيسه پلي پروپيلن 25 كيلوگرمي

پالايه (حذف کننده بخارهای مضر و آلاينده سمی)

موارد كاربرد: در بسياري از فرآيندهاي شيميائي چون اسيد شوئي ، لايه برداري و اکسيد زدائي در صنايع گالوانيزاسيون ، آبکاري و خالص سازی فلزات ، واکنش هاي شديدي بين فلزات مورد نظر واسيد سولفوريک ، اسيد کلريدريک ، و يا مخلوطي از اين دو ، انجام مي گيرند که منجر به آزاد شدن گاز هيدروژن ميگردند .

گاز هيدروژن اگرچه به تنهائي آلاينده محسوب نمي شود ، ولي در هنگام خروج و شکستن کشش سطحی محلول ، بطور مداوم ، مقداری از آن را به همراه برده و به صورت ذرات بسيار ريز يا غبار اسيدي(Acid Mist) در هوا پخش مي کند.

اين ذرات ريز معلق در هوا ، بسيار  مضر و خورنده بوده و موجب آسيب هاي تنفسي و پوستي  به افراد و همچنين فرسودگي تاسيسات و ماشين آلات مجاور خود ميگردند.

براي مقابله موثر و اقتصادي با اين مشکل ، شرکت کيمياسبز براي نخستين بار در کشور مايع  پالايه را توليد و عرضه نموده است.

افزودن مقادير ناچيز  پالايه به محلول های اسيدی در حال جوشش ، با ايجاد يک لايه کف پايدار و کنترل شده بر روي سطح محلول ، مانند يک صافي ، ضمن   تسهيل خروج گاز هيدروژن ، موجب جلوگيری از انتشار ذرات مضر و خورنده شيميائي در محيط ميگردد .

از سوي ديگر ، پالايه  با کاهش کشش سطحي و افزايش خاصيت خيس کنندگي محلول ، موجب يکنواختي بيشتر پوشش و يا لايه برداري سطح فلزات مي گردد.

 مشخصات: مواد تشکيل دهنده:  سورفکتانت های نانيونيک 

نوع فرمولاسيون: مايع قابل حل در آب  ، ( SOLUBLE LIQUID ) SL

شكل ظاهري: مايع غليظ

وزن مخصوص: 1.05 تا 1.1 گرم بر ميلي ليتر   

اسيديته: 7- 8 (مايع غليظ)

نحوه اثر: مقدار مورد نياز  پالايه در محلول اسيدي ، بسته به نوع اسيد و غلظت آن و همچنين دماي محلول ، حداقل 100 ppm و حداکثر تا 200 ppm (يکصد تا دويست سي سي به ازاي هر 1000 ليتر محلول ) مي باشد که با آزمايش اوليه در خط توليد ، مناسبترين غلظت در اين محدوده ، مشخص خواهد شد.

 اطلاعات سم شناسي: توجه به خاصيت چربي زدائي تركيبات بكار رفته در برتر ،  در هنگام مصرف حتما از دستكش ، ماسك و عينك ايمني استفاده شود.

پالايه در محل در بسته و دور از دسترس  اطفال نگهداري نمائيد.

 بسته بندي: قوطي پلي اتيلن 1 ليتري با برچسب اطلاعات ( کارتن 6 و 12عددی )

تلفن: 09123422294    

   WWW.Kimiasabz.Blogfa.com  

+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۳۸۶/۰۳/۰۸ساعت 19:1  توسط رائیجی  |